Topte jako Skandinávci – rašelinou!

Topte jako Skandinávci – rašelinou!

Způsoby vytápění domácností se mění. K nejčastějším patří snížení teploty o jeden až dva stupně, večerní přitápění krbovými vložkami nebo dokonce návrat k nekvalitnímu uhlí. „Řada našich zákazníků hledá nové druhy ekonomicky přijatelných paliv. Proto jsme do nabídky přidali rašelinové brikety, skvělou alternativu k briketám dřevěným či uhelným,“ říká Jiří Vrba, jednatel CDP Ivory.

 

Co je vlastně rašelina

Rašelina patří k palivům používaným už ve starověku, od té doby jí vytápějí své domy (dnes i výrobní podniky) například Irové, Švédové nebo Finové. Organická hmota vzniká v kyselém prostředí bažinatých oblastí, ze zbytků rostlinného a živočišného materiálu, bez přístupu vzduchu. Jde vlastně o nejranější etapu tvorby uhlí. Vytápění je jednou z variant uplatnění rašeliny, k dalším patří využití ve stavebnictví, v zahradnictví nebo lázeňství.

K významným vlastnostem rašeliny patří schopnost vázat vodu, jde navíc o materiál měkký, obsahující 50-90 procent organické hmoty (celulózy a ligninu). Vykazuje nízký obsah rozpustných solí a vyšší kyselost. Důležitý je také obsah uhlíku, který může dosahovat až 50 procent.

 

6 důvodů, proč rašelinou topit

Brikety vyrobené lisováním rašeliny pod vysokým tlakem mají řadu výhod a široké možnosti použití. „Zákazníkům vozíme rašelinové brikety balené na paletách. Tvarem jsou podobné briketám RUF, takže není problém topit jimi tam, kde jste používali dřevěné nebo uhelné brikety. Jde o univerzální palivo vhodné do krbových či kachlových kamen, kotlů na uhlí i dřevo a pecí“ vysvětluje jednatel.


  1. Rašelinové brikety jsou ekonomické, jejich cena bývá nižší než cena briket dřevěných.
  2. Rašelinové brikety hoří průměrně 8 hodin, snadno se zapalují a produkují konzistentní teplo. Díky tomu, že dlouho žhnou, jsou mimořádně vhodné pro noční vytápění.
  3. Rašelinové brikety mívají výhřevnost kolem 16 MJ/kg, což odpovídá klasickým uhelným i dřevěným briketám.
  4. Rašelinové brikety neobsahují žádná pojiva ani jiné příměsi, nezanášejí komín dehtem, jejich popel je skvělým přírodním hnojivem.
  5. Rašelinové brikety udržují kotel v kondici – mají nízký obsah síry.
  6. Rašelinové brikety jsou skladnější než dřevo, v původním obalu vydrží pod přístřeškem několik let, aniž by jejich kvalita utrpěla.

Není to žádná věda

Topit rašelinovými briketami není nic složitého. Stačí klasicky pomocí třísek a podpalovače založit oheň a při plném přívodu vzduchu ho nechat rozhořet. Jakmile se topeniště rozehřeje, uzavřete přívod vzduchu do topného systému a vložte brikety. Po chvíli se rozhoří a začnou po několik hodin vydávat teplo. Následně přejdou do stavu žhnutí, jeho délka závisí na materiálu briket. Brikety můžete použít jak k celodennímu intenzivnímu vytápění, tak roztápění. Rašelina vydává velmi příjemné teplo s minimem kouře a zápachu.

„Rašelinu, kterou nově zařazujeme do nabídky, vozíme na paletách po celé republice. S pomocí terénního Moffettu je složíme, kam si zákazník řekne. Při odběru dvou a více palet je doprava zdarma. Stejně jako v případě jiných paliv, také pro pořízení rašelinových briket můžete využít nákup na splátky nebo s odloženou platbou,“ doplňuje Jiří Vrba s tím, že v současné době se dodací lhůty paliv pohybují kolem 5-15 pracovních dnů.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies